swiat_Cape_ Cross - Stadnina Pegaz

OK
Przejdź do treści

Menu główne:

Artykułem o Sea The Stars rozpoczęliśmy cykl prezentujący sławne konie wyścigowe ze światowej czołówki oraz ojców nabytych przez nas w 2017 roku roczniaków zza granicy. Jednym z takich koni jest dwuletni już ogierek Nossferatu, ur. w 2016 roku po Cape Cross od Rabel Force po Dalakhani, hodowli Skymarc Farm.
W artykule tym chcemy skupić się na ojcu Nossferatu – Cape Crossie.
Cape Cross



 
Cape Cross znajdował się na liście najlepszych milerów świata. Urodził się w Irlandii 13 marca 1994, a 21 kwietnia 2017 odszedł. Dożył pięknego wieku, ciesząc swoich właścicieli na torach wyścigowych i w hodowli przez 23 lata. Był synem Green Desert (USA) i Park Appeal (IRE) po Ahonoora. Wyhodował go w stadninie Darley Stud Szejk Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, a należał doYuuf Bin Serifa.

Kariera wyścigowa

Cape Cross w swoim życiu startował dziewiętnaście razy, z czego pięć razy wygrał, trzy razy był drugi i tyle samo razy trzeci. Zarobił na torze 430 308 dolarów.

Kariera dwuletnia

Na początku swojej kariery wyścigowej Cape Cross był w treningu u cieszącego się dużą sławą Johna Gosdena. Biegał dwa razy w wieku dwóch lat. Zadebiutował w lipcu 1996 roku w grupowym wyścigu  na dystansie 7 furlongów. Zajął czwarte miejsce, tracąc 5 i 1/2 długości do zwycięzcy.
We wrześniu ponownie wyszedł do startu na torze w Doncaster, występując na swoim koronnym dystansie jednej mili  (co okazało się jakiś czas później) i zwyciężył pod słynnym dżokejem Frankie Dettorim.
 
Kariera trzyletnia

W wieku trzech lat brał udział w sześciu wyścigach.
W kwietniu wystąpił na torze w Newmarket, w City Index Craven Stakes (G3) na dystansie jednej mili. Ponownie biegł pod Frankiem Dettorim i zajął trzecie miejsce.
W maju wystąpił w pierwszym klasyku dla ogierów - 2000 Guineas. Wyścig zupełnie mu się nie ułożył. Pod dżokejem Olivierem Peslierem pogubił się w 16-to konnej stawce i ostatecznie zajął ósmą pozycję ze stratą 10 1/4 długości do zwycięzcy.
W lipcu i sierpniu startował jeszcze cztery razy, z czego dwa razy był drugi, raz wygrał i raz był czwarty.

Kariera czteroletnia

W wieku czterech lat Cape Cross startował siedem razy. Został przeniesiony do arabskiego trenera stajni Godolphin, Saeeda Bin Suroora. Zmienił barwy stajenne na niebieskie. Był drugi w Dubaju na torze Nad Al Sheba  w wyścigu z cyklu Maktoum Challenge Round 2. Wygrał 16 maja 1998 roku w Newbury w gonitwie Juddmonte Lockinge Stakes (G1), do którego podchodził w roli outsidera, a jego szanse na zwycięstwo szacowano na 20 do 1. W sierpniu zajął trzecie miejsce we Francji. Na torze w Deauville w Prix du Haras de Fresnay-le-Buffard-Jacques le Marois (G1) na swoim koronnym dystansie  jednej mili nie stracił wiele  do zwycięzcy.

Na torze w Ascot zajął czwarte miejsce w Queen Elizabeth II Stakes (G1).

Link do Juddmonte Lockinge Stakes (G1): TU
 
Kariera pięcioletnia

Jako pięciolatek ponownie zmienił barwy na te, pod którymi biegał w wieku dwóch i trzech lat. Nadal pozostawał jednak w treningu Saeeda bin Suroora. W dniu Dubai World Cup, 28 marca 1999 roku, zajął trzecie miejsce w wyścigu na milę - Nad Al Sheba Mile (Listed). Dosiadał go słynny dżokej Gary Stevens. Warto odnotować, że w tym biegu pierwsze trzy konie znajdowały się w treningu Bin Suroor'a, były więc kolegami stajennymi Cape Cross'a. W tym samym roku na wiosnę ogier, biegając ponownie w niebieskich barwach stajni Godolphin, wygrał Queen Anne Stakes (G2) na milę pod Gary’m Stevensem.

Link do Queen Anne Stakes (G2): TU

W ostatnim wyścigu w karierze - Celebration Mile (G2), rozgrywanym na torze w Goodwood, odniósł pewne zwycięstwo.

Link do Celebration Mile (G2): TU
 
Kariera wyścigowa tego dzielnego milera nie była usłana różami i często biegi układały się nie po jego myśli. Występował naprzemiennie w barwach dwóch stajni - Godolphin i Darley, a trenowało go dwóch szkoleniowców. Pomimo tego zapisał się w historii milerskich wyścigów złotymi zgłoskami.
Prawdziwą jednak karierę rozpoczął po zakończeniu tej sportowej - w hodowli.
 

Kariera hodowlana

Cape Cross stał się czołowym ogierem stadniny Godolphin, rozpoczynając karierę hodowlaną w stadninie Kildangan Stud w Irlandii. Zaczął objazd po półkuli południowej w 2000 roku, najpierw stacjonując w Cambridge Stud w Nowej Zelandii, a następnie w Kelvinside Stud w Australii.
"Był integralną częścią stadnin Godolphin i Darley, a także Kildangan", mówił o nim Joe Osborne, dyrektor Godolphin Ireland. "Okazał się naszym pierwszym wielkim sukcesem jako ogier kryjący. Odznaczył się jako wybitny reproduktor już poprzez swój pierwszy przychówek, natychmiast robiąc olbrzymie wrażenie. Był ojcem wielu wybitnych koni wyścigowych, które zostawiły ślad w historii największych wyścigów świata. Jako indywidualista, to on był szefem. Musiałeś robić wszystko tak, jak tego chciał. Naprawdę lubił rządzić."

Z 1591 startujących koni po Cape Cross, 1061 zwyciężało. Jego potomstwo łącznie zarobiło 104 miliony dolarów. 21 spośród nich było zwycięzcami G1 na całym świecie. Należy do grona zaledwie 17 ogierów, które spłodziły więcej niż jednego zwycięzcę Epsom Derby .Ośmiu czempionów po Cape Cross zdobyło wyróżnienia w Anglii, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Irlandii, Włoszech, Nowej Zelandii, Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Stanach Zjednoczonych. Jego najlepszym przychówkiem był Sea The Stars - Europejski Koń Roku 2009, który sześciokrotnie wygrywał G1 w Anglii, Irlandii i Francji, zanim odszedł do hodowli i został najbardziej pożądanym reproduktorem w Europie.
Cape Cross jest także ojcem dwukrotnej zdobywczyni tytułu Europejskiego Konia Roku – Oujii Board, która została także w 2004 i 2006 roku Amerykańską Czempionką Klaczy na Turfie.
 
Innymi godnymi uwagi potomkami Cape Crossa są: dwukrotny zdobywca tytułu Konia Roku w Nowej Zelandii - Seachange, turecki czempion Kalimdon, czempion Hong Kongu Able One, czempion Arabii Saudyjskiej Caprivi oraz zwycięzcy G1 - Golden Horn, Nayarra, Bekhabad i I'm Your Man.
 
W ostatnich latach kariery hodowlanej Cape Crossa stanówka nim kosztowała 35 000 euro.
Cape Cross został wycofany z hodowli w 2016 roku z powodu problemów z płodnością, a rok później został poddany eutanazji przez dolegliwości wynikające z jego zaawansowanego wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje kilkoro z jego potomków.

Pierwszy cenny potomek – Ouija Board
 
Ouija Board (GB), klacz ur. 2001 r. od Selection Board po Welsh Pageant, jest hodowli Stanley Estate & Stud Co, a własności Edwarda Stanley’a. Klacz na torze zarobiła niebagatelną sumę 6 311 362 dolarów.
 
Startowała dwadzieścia dwa razy, z czego dziesięć razy zwyciężała, trzy razy była druga i pięć razy trzecia.
W wieku trzech lat wygrała Pretty Polly Stakes(G1,10FT), Vodafone Oaks (G1,12FT), Irish Oaks (G1,12F), BC F&M Turf (G1,11F) i była trzecia w  Prix de l'Arc de Triomphe (G1,12F).
Jako czterolatka święciła triumfy w Hong Kong Vase (G1,12FT) i Princess Royal S.(G3,12FT), a drugie miejsce zajęła w  BC F&M Turf (G1,11FT).
W wieku pięciu lat nie zwalniała tempa wygrywając jeszcze BC F&M Turf (G1,11FT), Prince of Wales's S.(GB,G1,10FT), Nassau S.(GB,G1,10FT) , zajmując drugą lokatę w Coronation Cup (GB,G1,12F), Irish Champion S.(G1,10F), a trzecią w QE II Cup (HK,G1,10FT), Japan Cup (G1,12FT).

W 2004 roku odznaczono ją tytułem Europejskiej Championki trzyletnich klaczy, Konia Roku i Eclipse Champion Turf Mare.
Rok 2005 dał jej tytuł najlepszej angielskiej starszej klaczy na dystansie 11-14 furlongów.
Ostatni rok jej kariery zaowocował z kolei tytułem Europejskiego Championa Koni Starszych, Konia Roku, Eclipse Champion Turf Mare oraz ROA Horse of the Year.
 
Link do Breeders Cup Filly Mare Turf: TU
 
W hodowli również zapisała się jako bardzo dobra matka, rodząc pięć źrebaków, z których wszystkie biegały i zwyciężały, a najlepszy z nich to:
 
- og. Australia (GB), kasztan urodzony w 2011 roku po Galileo, który startował osiem razy, pięć razy zwyciężał, dwa razy był drugi, a raz trzeci. Zarobił 2 623 350 euro. Jako dwulatek triumfował w Breeders Cup Juvenile Turf Trial S. (IRE-G3,8f,Leo).
W wieku trzech lat wygrał Epsom Investec Derby (GB-G1,12f,Eps), po trzech tygodniach odniósł sukces w Irish Derby (Ire-G1,12f,Cur), a następnie triumfował w International Stakes (GB-G1,10.5f,Yor). Oprócz tego zajął jeszcze drugie miejsce w Irish Champion Stakes (Ire-G1,10f,Leo), oraz trzecie w 2000 Guineas S. (GB-G1,C&F,8f,Nmk).

Od 2015 roku zajął rozpoczął karierę reproduktorska w stadninie Coolmore w Irlandii, a stanówka nim kosztuje 50 000 euro.
W tym roku zobaczymy na torach pierwsze dwulatki po Australii.
 
Link do Epsom Investec Derby: TU
 
Link do Irish Derby: TU
 
Drugi cenny potomek - Able One (NZ).
W 2002 roku w Nowej Zelandii po Cape Crossie od Gardenii po Danehill urodził się wałach Able One (NZ). Zarobił na torach 7 275 00 dolarów nowozelandzkich. Wygrał siedem razy, a dwa razy był drugi. Za największy jego sukces należy uznać triumf w Hong Kong Champions Mile (G1).
 
Link do Champions Mile (G1): TU
 
Trzeci cenny potomek - Seachange

W latach kiedy Cape Cross krył w Nowej Zelandii, w 2002 roku od Just Cruising po Broad Reach urodziła się klacz Seachange (NZ).
Startowała dwadzieścia cztery razy, z czego czternaście razy wygrała, cztery razy była druga oraz dwa razy trzecia. Została mianowana nowozelandzkim Koniem Roku 2006 i 2007. Zwyciężyła w New Zealand 1000 Guineas (G1, 1600m), Mudgway Stakes (G1 1400m),   Stoney Bridge Stakes (G1, 1600m), Mudgway Stakes (G1, 1400m),  Stoney Bridge Stakes (G1, 1600m), WRC Sovereign Trust Handicap( G1, 1200m) oraz w MRC Mannerism Stakes (G3, 1400m).
 
Link do Mudgway Stakes 2007: TU
 
Link do Stoneybridge Stakes 2007: TU
 
Czwarty cenny potomek – Sea The Stars
 
Bez wątpienia najlepszym synem Cape Cross'a jest ogier Sea The Stars (IRE) ur. w 2006 roku od Urban Sea po Miswaki.
Poświęciliśmy mu osobny artykuł, gdyż w ubiegłym roku kupiliśmy klaczkę po tym niesamowitym ogierze.
Warto jednak przypomnieć, że Sea The Stars przegrał tylko w swoim debiucie. Poza tym na dziewięć startów osiem razy triumfował. Zgarnął cenne trofea za wygraną w 2000 Guineas (G1), Epsom Derby (G1), Eclipse Stakes (G1), International Stakes (G1), czy Irish Champion Stakes. Ukoronowaniem jego kariery było zwycięstwo w Łuku Triumfalnym - Prix de L'Arc de Triomphe (FR-G1). Zarobił łącznie 4 417 163 funtów brytyjskich.
Sea The Stars zdążył wykazać się również w hodowli. Już w pierwszym roku stanowienia narodziła się klacz Taghora, która wygrała King George VI and Queen Elizabeth S. (GB-G1,12fT),

Oaks Stakes (GB-G1,12f10yT), Pretty Polly Stakes (GB-L,10fT), była druga w Yorkshire Oaks (GB-G1,12fT) i trzecia w Prix de l'Arc de Triomphe (Fr-G1,12fT).  Klacz Vazira z tego samego rocznika zwyciężyła w Prix Saint-Alary (Fr-G1) na dystansie 2000m, Prix Vanteaux (Fr-G3) na dystansie 1800m, a ogier Sea The Moon wygrał Deutsches Derby (Ger-G1) oraz był drugi w Grosser Preis von Baden (Ger-Gr1).
W 2016 roku ogier Harzand (IRE), ur. w 2013 r. po Sea The Stars od klaczy Hazariva po Xaar, wygrał Epsom Derby (GB-G1,12fT), a miesiąc później zwyciężył w Irish Derby (IRE-G1,12fT).
Trzy inne konie z rocznika urodzonego w 2013 roku zwyciężały w gonitwach rangi G1: Cloth Of Stars (IRE), Mekhtaal (GB) i Zelzal (FR).
W 2014 roku z połączenia Sea The Stars z Private Life po Bering urodził się ogier Stradivarius (IRE). Na 9 startów 4 razy wygrał, raz był drugi, a dwa razy trzeci. Zwyciężył w Goodwood Cup (GB-G1,16fT,Goo), Queen's Vase (GB-G2,3yo,14fT,Asc), był trzeci w St Leger (GB-G1,C&F,14.5fT,Don) i Long Distance Cup (GB-G2,16fT,Asc).
 
Sea The Stars jest jednym z czołowych reproduktorów świata. Do teraz urodziło się po nim 8 zwycięzców gonitw rangi G1 i 45 zwycięzców gonitw rangi Stakes.
Najlepszy przychówek to Harzand, Taghrooda i Sea The Moon.
Z jego potomstwa 15% wygrywało gonitwy Stakes, a 70% biegało i wygrywało gonitwy również innych rang.
 
Piąty cenny potomek - Behkabad
 
Kolejnym doskonałym synem Cape Cross'a okazał się ogier Behkabad (FR), urodzony w 2007 roku od Behkara po Kris.
Na jedenaście startów sześć razy wygrał, jeden raz był drugi, a dwa razy trzeci. Zarobił w sumie 1 441 326 dolarów. Zwyciężył w Prix des Chênes (Fr-G3,8F,Lch),  Grand Prix de Paris (Fr-G1,12F,Lch), Prix Niel (Fr-G2,12F,Lch), Prix De Guiche (Fr-G3,9F,Chy), a jako trzeci zameldował się w Breeders' Cup Turf (USA-G1,12F,CD) i w Prix Omnium II (Fr,8F,Stc). Zajął drugie miejsce w Grand Prix de Chantilly (Fr-G2,12F,Cha).
Od 2012 roku jest ogierem czołowym w stadninie Yushun Stallion Station w Japonii.
 
Szósty cenny potomek  - Golden Horn (GB)
 
W 2012 roku urodził się ogier Golden Horn (GB) po Cape Cross od Fleche D'Or po Dubai Destination. Zarobił na torze 4 438 651 funtów brytyjskich, a na dziewięć startów siedem razy wygrał i dwa razy był drugi. Triumfował w Epsom Derby (Eng-G1), Eclipse S. (Eng-G1), Irish Champion Stakes (G1), Dante Stakes (Eng-G2). Zakończył karierę sportową zwycięstwem w Prix de l'Arc de Triomphe (FR-G1). Od 2015 roku jest ogierem czołowym w stadninie Dalham Hall w Newmarket.
 
Link do Epsom Derby 2015: TU
Link do Coral Eclipse: TU
Link do Prix de l'Arc de Triomphe: TU


Siódmy cenny potomek - Awtaad
 
Dobrym synem Cape Crossa jest również ogier Awtaad (IRE), urodzony w 2013 roku od Asheerah po Shamardal. Na dziewięć startów pięć razy wygrał i dwa razy był trzeci.
Triumfował m.in. w Tattersalls Irish 2000 Guineas (G1).
 
Link do 2000 Guineas: TU
 
Od 2017 roku jest ogierem czołowym w Irlandii, kryjącym w stadninie Derrinstown Stud.
 
 
Ósmy cenny potomek - Guignol (GER)
 
Doskonale na torach Niemiec, Francji i Włoch radził sobie syn Cape Cross'a i Guadalupe po Monsun, urodzony w 2012 roku Guignol.
Biegał czternaście razy, z czego sześć razy zwyciężył m.in. w Grosser Preis von Bayern (Ger-Gr1)  na dystansie 2400m, Grosser Preis von Baden (Ger-Gr1) na dystansie 2400m, Grosser Preis von Bayern (Ger-Gr1) na dystansie 2400m oraz Preis der Badischen Wirtschaft (Ger-Gr2) na dystansie 2200m. Trzy razy był trzeci w Grosser Preis von Berlin (Ger-Gr1) na dystansie 2400m, Grosser Hansa-Preis (Ger-Gr2) na dystansie 2400m i Preis von Dahlwitz (Ger-L) na dystansie 2000m.
 
Link do Grosser Preis Von Bayern 2017 (G1): TU
 
Link do Grosser Preis Von Baden: TU
 
Dziewiąty cenny potomek - Kalimdon (TUR)
 
W tureckiej hodowli Cape Cross również się zasłużył. W 2009 roku urodził się po nim ogier Kalimdon (TUR) od Dawn Surprise po Teatrical.
Kalimdon startował 26 razy, z czego pięć razy wygrał, sześć razy był drugi i osiem razy trzeci. Zarobił 1 170 950 tureckich lirów.
Wygrywał tureckie gonitwy rangi G1 i G2.
W 2017 roku urodziły się po nim pierwsze źrebaki.
 
Oprócz wyżej wymienionych cennych potomków Cape Crossa, na torach odznaczyło się ich znacznie więcej. Nie sposób wymienić wszystkich, ogier ten jest bowiem prawdziwym reproduktorskim fenomenem.
 
Pochodzenie Cape Cross'a
 
Ojciec
 
Cape Cross (IRE), urodzony w 1994 roku jest synem Green Desert od Park Appeal po Ahonoora.

Green Desert urodził się 16 kwietnia 1983 roku w Kentucky w Eaton Farms, Inc&Red Bull Stables. Jest po epokowym Danzigu od Foreign Courier po Sir Ivor.
Dożył pięknego wieku, zmarł mając 32 lata 9 września 2015 roku.
Właścicielem ogiera był Maktoum Al Maktoum. Trenował go w Wielkiej Brytanii trener Michael Stoute.
Brał udział w wyścigach czternaście razy, z czego pięć razy wygrał, cztery razy był drugi, a raz trzeci.
 
Kariera dwuletnia – 1985 rok
 
W swoim debiucie zajął drugie miejsce. Następnie wygrał July Stakes (G3) na 6 furlongów na torze w Newmarket.
W kolejnym wyścigu, Richmond Stakes na torze w Goodwood, zajął drugie miejsce na dystansie pięciu furlongów.

Zwyciężył w Flying Childers Stakes (G2) na torze w Doncaster.
Sezon dwuletni zakończył zajmując czwarte miejsce w wyścigu Mill Reef Stakes (G2) w Newbury.
 
Kariera trzyletnia - 1986 rok
W wieku trzech lat wygrał European Free Handicap na siedem furlongów, July Cup (G1) i Vernons Sprint Cup (G2).
W 2000 Guineas i w wyścigu St. Jame's Palace Stakes zajął drugie miejsce.
Na torach wyścigowych zarobił 322 967 dolarów.
 
Link do July Cup (G1): TU
 
Kariera hodowlana
 
W 1987 roku został ogierem czołowym w stadninie Shadwell Stud. Od 1990 rok stanowił w Nunnery Stud w Norfolk.
Krył do 2011 roku, a w wieku 28 lat przeszedł na emeryturę.
Zmarł cztery lata później w tej samej stadninie z powodu zaawansowanego wieku.
 
Wyróżniające się potomstwo
 
1. Sheikh Albadou (GB), ogier urodzony w 1988 roku od Sanctuary po Welsh Pageant. Startował piętnaście razy, sześć razy wygrał, cztery razy był drugi, araz trzeci. Triumfował w Breeders' Cup Sprint-G1), Keeneland Nunthorpe S.-G1 (Eng), Haydock Park Sprint Cup-G1 (Eng) i King's Stand S.-G2 (Eng). Drugie miejsca zajął w Vosburgh S.-G1, Ladbroke Sprint Cup -G1 (Eng), Ciga Prix De L'abbaye De Longchamp-G1 (Fr), a trzeci był w
July Cup -G1 (Eng).
Zarobił dla swoich właścicieli 1 232 159 dolarów.
 
Link do Breeders' Cup Sprint (G1): TU
 
Został reproduktorem, dając w hodowli wiele wartościowych i dzielnych wyścigowo koni.
 
2. Shinko Forest (IRE), ogier urodzony w 1993 roku od park Express po Ahonoora. Był trenowany w Japonii i tam biegał.
Startował dwadzieścia dziewięć razy, z czego dziewięć razy wygrał, raz był drugi,a cztery razy trzeci. Zarobił 349 079 00 jenów. Zwyciężał w Hankyu Hai (JPN-3,4youp,1200m-T,Hanshin), Fukushima Minyu Cup (JPN,3youp,1200m-T,Fukushima),Takamatsunomiya Kinen (JPN-1,3youp,1200m-T,Chukyo), Ocean Stakes (JPN,4youp,1200m-T,Nakayama) oraz w Hakodate Sprint Stakes (JPN-3,3youp,1200m-T,Hakodate).
Od 2000 roku jest ogierem czołowym w Irlandii, w stadninie Rathbarry Stud. To ojciec wielu koni, które biegają i wygrywają.
Syn Shinko Forest oraz klaczy Etica po Barathea to dobrze znany nam na Służewcu ogier Electro Pop (IRE) , ur. w 2008 roku, który biegał długo i dużo, bo aż czterdzieści trzy razy, a czego triumfował dziewięciokrotnie, drugi na metę przybiegał siedem razy, a trzecie miejsca zajmował siedmiokrotnie.
 
3. Cape Cross 1994 - j.w.
 
4. Desert Prince (IRE), ogier urodzony w 1995 roku od Flying Fairy po Bustino jest doskonałą wizytówką Green Desert'a.
 
Startował  jedenaście razy, z czego pięć razy wygrał, dwa razy był drugi i raz na celowniku zameldował się jako trzeci. Zarobił na torach 495 005 funtów brytyjskich.
 
Zwyciężył w 2000 Guineas (Ire-G1,1600m), Queen Elizabeth II (GB-G1), Prix Du Moulin (Fr-G1), European Free H. (GB-LR), był drugi w James Palace S. (GB-G1), Coventry S. (GB-G3), a jako trzeci minął celownik w Poule d'Essai des Poulains (Fr-G1,1600m).
W 1998 roku otrzymał tytuł Światowego Championa Koni Trzyletnich.
 
Link do 2000 Guineas: TU
 
Link do Queen Elizabeth II: TU
 
Karierę reproduktora rozpoczął w 1999 roku w Irlandii. Potem został wysłany do Australii. W 2011 roku stanowił w Niemczech, a od 2013 roku jest ogierem kryjącym we Włoszech. Jego najlepsze potomstwo to Oriental Magic (Scottish Derby), Tarzi (Hyperion Stakes), Outback Prince (TJ Smith Stakes), France (Tetrarch Stakes), Mail The Desert i świetny płotowiec My Tent Or Yours.
 
5. Invincible Spirit (IRE), ogier urodzony w 1997 roku, to kolejny bardzo dobry syn Green Desert'a od Rafha po Kris. Startował siedemnaście razy, z czego siedem razy wygrał, raz był drugi i raz trzeci. Zwyciężył w Haydock Sprint Cup (G1), AON Macdonagh Boland Stakes (G3), Duke Of York Stakes (G3), Hackwood Stakes - LR i Ripon Champion Trophy Stakes - LR.
Jest ogierem czołowym w Irlandii w National Stud. Obecnie stanówka nim kosztuje 100 000 euro, co jest drugą najwyższa ceną za krycie po Sea The Stars. Jest w czołówce dwudziestu najlepszych reproduktorów w Europie. Do teraz urodziło się po nim czterdziestu pięciu zwycięzców, w tym jedenastu triumfatorów G1.
 
Link do materiału o Invisible Spirit jako reproduktorze: TU  
 
Jest ojcem Lawman'a (2004)- zwycięzcy m.in. Prix du Jockey Club i Prix Jean Prat, klaczy Yosei (2007), która zwyciężała m.in. w Sires' Produce Stakes, The Thousand Guineas, Tattersall's Tiara, klaczy Moonlight Cloud (2008) – zdobywczyni takich wyścigów jak Prix Maurice de Gheest (trzy razy), Prix du Moulin de Longchamp, Prix Jacques le Marois, Prix de la Forêt, ogiera Charm Spirit (2011) – zwycięzcy Prix Jean Prat, Prix du Moulin de Longchamp, Queen Elizabeth II Stakes, ogiera Kingman (2011) – triumfatora Irish 2,000 Guineas, St. James's Palace Stakes, Sussex Stakes, Prix Jacques le Marois i wielu, wielu innych wartościowych koni.
 
Link do Prix du Jockey Club  - og. Lawman: TU
 
Link do Irish 2,000 Guineas – og. Kingman: TU
 
5. Oasis Dream (IRE) to syn Green Deserta i Hope po Dancing Brave, urodzony w 2000 roku.
 
Startował dziewięć razy, z czego cztery razy wygrał, dwa razy był drugi, a jednokrotnie trzeci. Zwyciężał w Middle Park S. (GB-G1,6F), July Cup (GB-G1,6F), Nunthorpe S. (GB-G1,5F), był drugi w Sprint Cup (GB-G1,6F), a trzeci w King's Stand S. (GB-G2,5F).
Został Czempionem Dwuletnich Koni w Wielkiej Brytanii.
 
Link do July Cup (G1): TU
 
Od 2004 roku jest ogierem czołowym w stadninie Banstead Manor w Anglii.
W 2014 roku opłata stanówkowa za krycie Oasis Dream wynosiła 85 000 euro.
Doczekał się wartościowego, szybkiego potomstwa. Jego najlepszy przychówek jak dotychczas to: ogier Aqlaam z 2005 roku (Prix du Moulin de Longchamp), ogier Prohibit ur. w 2005 roku (King's Stand Stakes), klacz Midday z 2006 roku (Nassau Stakes (3 times), Breeders' Cup Filly & Mare Turf, Yorkshire Oaks, Prix Vermeille), ogier Naaqoos ur. w 2006 roku (Prix Jean-Luc Lagardere), ogier Power ur. w 2009 roku (National Stakes, Irish 2000 Guineas), ogier Goldream  urodzony w 2009 roku (King's Stand Stakes, Prix de l'Abbaye de Longchamp), ogier Muhaarar z 2012 roku (Commonwealth Cup, July Cup, Prix Maurice de Gheest, British Champions Sprint Stakes) i bardzo dużo innych rzetelnych koni.
 
Rodzina żeńska Cape Cross'a
 
I matka
 
Park Appeal (IRE) to klacz urodzona w 1982 roku po ogierze Ahonoora od Balidaress po Balidar. Była własności P. H Burns i Sheikha Mohammeda, a wyhodowała ją pani W. Brannigan.

Biegała osiem razy, z czego pięć razy wygrała, a jednokrotnie była trzecia. Triumfowała w Moyglare Stud Stakes (G1 6f), Chevely Park Stakes (G1 6f), Country Queen Stakes, Oldtown Stud Stakes. Została wybrana Czempionką Dwuletnich Klaczy w Wielkiej Brytanii i w Irlandii.
W hodowli dała dwanaścioro źrebaków, z czego tylko trzy nie biegały. Pozostałe brały udział w wyścigach i zwyciężały.
 
Najlepsze potomstwo Park Appeal
 
1. Cape Cross(IRE), ur. 1994 - j.w.
 
2.Great Britain (GB), ogier urodzony w 2002 roku po Green Desert jest pełnym bratem Cape Cross'a.

Startował siedem razy, dwa razy zwyciężał, raz był drugi, araz trzeci. Wygrał m.in. Al Quoz Sprint (UAE-L,1200m,Nad Al Sheba).
Od 2008 roku jest reproduktorem –najpierw krył w Nowej Zelandii, a od 2011 roku w RPA. Urodziło się po nim kilkadziesiąt bardzo dobrych koni, które biegają na torach Nowej Zelandii i Południowej Afryki.
 
3. Lord Of Appeal (GB), ogier urodzony w 1992 roku po Sadlers Wells, hodowli i własności Sheikha Mohammeda. Startował mało, bo tylko trzy razy. Za to wygrał dwukrotnie, a raz był drugi.
Został reproduktorem i dał wiele dobrze skaczących koni płotowych i przeszkodowych.
 
4. Vincennes (GB), klacz urodzona w 2004 roku po King's Best, hodowli stadniny Darley, a własności Sheikha Mohammeda. Wychodziła do startu jedenaście razy, z czego trzy razy zwyciężała, dwa razy była druga i trzy razy trzecia.
Triumfowała m.in. w Kölner Herbst Suten Preis (Ger-Gr3,1600m,Cologne) oraz Prix de Saint Cyr (Fr-L,1400m,Chantilly). Biegała w Anglii, Francji i w Niemczech. Jest matką pięciu źrebaków. W 2016 roku urodziła ogiera po Teofilo, którego prawdopodobnie zobaczymy na torach w tym roku.
 
II matka
 
Balidaress (IRE) to klacz urodzona w 1973 roku po Balidar od Innocence po Sea Hawk. Startowała wielokrotnie, bo aż dwadzieścia pięć razy, z czego trzy razy wygrała, dwa razy była druga i raz trzecia.
W 1985 roku została wysłana do USA. Jest matką trzech irlandzkich czempionów:
 
- Park Appeal - j.w.
 
- Alydaress (USA), klacz urodzona w 1986 roku po Alydarze. Startowała sześć razy, przy czym trzy razy wygrała, dwa razy była druga, a jeden raz trzecia. Zwyciężyła w Irish Oaks [G1-IRE], Ribblesdale S. (G2-GB), Golf Club Maiden Fillies S. (L-GB), była druga w Yorkshire Oaks (G1-GB) Gran Premio Del Jockey Club E Coppa d'Oro (G1-ITY), a trzecia w Geoffrey Barling Maiden S. (L-GB). To matka sześciu źrebaków, spośród których wszystkie biegały, a tylko jeden nie zwyciężał.
 
Link do Irish Oaks (klacz Alydress): TU
 
- Nashamaa (IRE), ogier urodzony w 1983 roku po Ahonoora. Startował trzynaście razy, z czego czterokrotnie wygrał, cztery razy był drugi i tyle samo razy trzeci. Wygrał w Ballymacoy S. (G3) Breeders' Cup Classic Trial (L), Mooresbridge S. (L), drugi na metę wpadł w Irish National S. (G1), Tap on Wood S. (L) McGrath S. (L), Lanes End Farm S. (L), a trzeci w  Pacemaker International S. (G3), Wood Park Stud Race (L), Tattersalls Rogers Gold Cup (G3), Blandford S. (G2).
Padł w 2004 roku.
 
III matka
 
Innocence (GB), klacz urodzona w 1968 roku. Startowała 16 razy, z czego dwa razy wygrała, a trzy razy była druga.
Matka tylko jednego źrebaka- Balidaress (IRE), ur. w 1973 roku, która opisana została powyżej.
 
***
Nasz ogierek po Cape Cross od Rebel Force po Dalakhani urodził się w 2016 roku, a wyhodowany został w Skymarc Farm.
Mamy nadzieję, że przyniesie nam dużo radości i dumy, a wynikami na torze nawiąże do wspaniałych potomków.


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego