Menu główne:

tower-racing.pl   7 czerwca 2014

Christina Lipińska
Nagrody Soliny i Iwna

Dwa przedderbowe sprawdziany na najdłuższym dotychczas dla trzylatków dystansie 2200 m - Nagrodę Soliny i Nagrodę Iwna, wygrały klacze trenowane przez Andrzeja Walickiego i własności Millennium Stud Sp.z o.o.: Brioniya i Greek Sphere. W obu przypadkach przy współudziale dżokeja Antona Turgaeva.

Dwa drugie natomiast miejsca w tych sprawdzianach zajęły konie trenowane przez Macieja Jankowskiego, hodowli Stadniny Pegaz Andrzeja Zielińskiego - Dabby i Predator. Na dość pechowe, gdyż przegrane zatedwie o szyję, drugie miejsce doprowadził je czeski dżokej V. Janaćek. W Nagrodzie Solny czas 2.20,3"(14,8-32,8-32,4-31,1-29,2) był o prawie 3 sekundy gorszy od czasu w Nagrodzie Iwna 2.17,5 (14,6-31,2-31,5-30,5-29,7).

W biegu dla klaczy dość wolno poprowadziła golejewska Kora, w czubie wyścigu trzymała się zwyciężczyni Brioniya, niepokonana w 3 startach. Z odległej pozycji na prostej finiszowała na drugie miejsce klacz Dabby, trzecia o 1/2 dł. dobiegła Zielona Herbatka, a czwarte miejsce utrzymała

Kora, tracąc do Zielonej Herbatki długość.

Nagroda Iwna została rozegrana w lepszym tempie i padła łupem jednej z dwóch klaczy biorących udział w gonitwie, niepokonanej w wieku 2 lat, zwyciężczyni Nagrody Wiosennej, Greek Sphere. Faworyzowany przez publiczność Predator miał wypadek kilkaset metrÓw po starcie, potknął się i dżokej Janaćek wycofał się z nim na koniec stawki. Na prostej długo nie miał przejścia, niecałe 200 m przed metą dżokej wyciągnął ogiera szerzej w pole i oddając finisz z dość odległej pozycji, zajął drugie miejsce, przegrywając o długość szyi. Trzeci był drugi koń w treningu Macieja Janikowskiego Sadak, który walczył do mety i przegrał o nos do Predatora, a długość końskiego łba dzieliła drugiego konia trenera Walickiego, Atlanta, który ostatecznie zajął czwarte miejsce.

Atlant i Sadak mają zapis do Derby w Austrii za 3 tygodnie i prawdopodobnie nie zobaczymy ich w Derby na Służewcu.
Po tych dwóch przedderbowych sprawdzianach powoli wyłoniła się czołówka derbowych pretendentów. W biegu o Błękitną Wstęgę prawdopodobnie powalczą Predator i Greek Sphere. Brioniya, która rodowodowo wydaje się być lepsza na dystansach średnich i imponuje szybkością może mieć mniejsze szanse, ale braki w rodowodzie może nadrobić klasą.

Kora i Testarossa, obie polskiej hodowli, nie pownny mieć problemu z dystansem w Derby tym bardziej, ze mało straciły do szybkiej, zwycięskiej Brioniyi. Zielona Herbatka, która również niewiele traciła - według trenera Wyrzyka - jeszcze nie uzyskała optimum formy, której szczyt przewidziany jest latem.

W przyszłą niedzielę "kuchennymi schodami" do Derby będą próbować swoich sił: klacz Medicina oraz ogiery Temperament i Sigapur. Ogier Szumawa wypadł dość blado w Nagrodzie Iwna, zajmując szóste miejsce za piątym Modraszkiem, ale wiele do zwycięskiej Greek Sphere nie stracił i także spróbuje swoich sił w Derby.